Voda – baza života na našoj planeti
UVOD
Čudesna dobrobit vode i samo njeno kretanje u prirodi, nešto je što nas oduvijek prati i čemu moramo pristupiti s velikim poštovanjem. Voda je globalno zajedničko dobro koje dijele sva živa bića na planeti, što znači da često mi, ljudi, zaboravljamo da postoje i mnoge životinje, biljke, bez kojih je naš opstanak upitan, a koji također trebaju tu tvorevinu koja se neprekidno kreće u prirodi. Njen opstanak toliko je čaroban da mijenja oblike, od pare do tekućeg stanja i krutog u obliku snijega i leda. Svojim kretanjem u hidrološkom ciklusu voda sudjeluje i u kemijskim reakcijama s atmosferskim plinovima, stijenama, biljkama i različitim tvarima. Međutim, sve te kemijske reakcije pridonose uspostavljanju ukupnih kemijskih uvjeta na površini Zemlje, što se odražava i na konačni oblik globalnih geokemijskih ciklusa.
Voda – osnovni sastojak ljudskog tijela
Vjerujem kako često zaboravljamo da se većina ljudskog organizma sastoji od vode, pa se tako od samog početka zametak sastoji od 90% vode, novorođenče od 75%, adolescent 60%, odrasla osoba 57% te starije osobe 50% vode, što dovoljno govori o važnosti vode. U organizmu je sredstvo u kojem se odvijaju svi metabolički procesi te igra važnu ulogu u detoksikaciji organizma. Bez vode se ne može preživjeti dulje od tjedan dana, a pri ekstremnim temperaturama i kraće, pa je stoga neizmjerno važno u organizam unijeti potrebne dnevne količine vode. Većina znanstvenika se slaže oko preporuke za dnevni unos, pa je tako zbog važnosti koju voda ima u našem organizmu potrebno popiti 8 čaša vode dnevno. Čak su neka nedavna istraživanja došla do zaključka ta brojka bude i viša, pa tako za žene preporučaju 10 čaša, a za muškarce 12. Naravno, voda se unosi i u drugim oblicima, ali smanjenje količine vode u tijelu čovjeka od samo 2% može uzrokovati znakove dehidracije, kratkotrajni gubitak pamćenja i poteškoće u koncentraciji.
BLAGODATI VODE – 15 ključnih razloga
Evo i razloga zbog kojih je voda neophodna za zdravlje i zašto je važno piti vodu:
- Pomaže u stvaranju sline. Nažalost, postoje određena stanja u kojima ljudi nisu samostalno proizvoditi slinu, a voda joj je glavna komponenta.
- Regulira tjelesnu temperaturu. Održavanje hidracije presudno je za održavanje tjelesne temperature jer tijelo gubi vodu znojenjem putem tjelesnih aktivnosti i u toplim okruženjima. Znoj održava tijelo hladnim, ali tjelesna temperatura će porasti ako se ne nadoknadi izgubljena voda. To je zato što tijelo gubi elektrolite i plazmu kad je dehidrirano.
- Štiti tkiva. Potrošnja vode pomaže za podmazivanje i ublažavanje udaraca kod zglobova
te štiti hrskavicu, leđnu moždinu i tkiva. - Pomaže u izlučivanju toksina putem znojenja, mokrenja i defekacije. Tijelo koristi vodu za
znojenje, mokrenje i stolicu. Kod tjelesne aktivnosti voda je potrebna da nadoknadi izgubljene tekućine iz znoja. Odgovarajući unos vode pomaže bubrezima koji su važni za filtriranje otpada iz mokraće da rade učinkovitije i sprječava nastanak bubrežnih kamenaca. - Pomaže u maksimiziranju tjelesnih aktivnosti te utječe na snagu i izdržljivost. Negativni učinci kod tjelesnih aktivnosti pri visokim temperaturama zraka bez dovoljne količine vode može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme poput smanjenog krvnog tlaka i hipertermije.
- Pomaže u prevenciji zatvora – Važno je održavati unos vode jer neredoviti unos vode, magnezija i vlakana može dovesti do zatvora.
- Pomaže u probavi. Stručnjaci su potvrdili da pijenje vode prije, za vrijeme i nakon obroka pomaže tijelu da lakše razgrađuje i probavi hranu, te izvuče maksimum iz obroka.
- Pomaže kod apsorpcije hranjivih sastojaka. Osim što pomaže u razgradnji hrane, voda je nužna i za otapanje vitamina, minerala i drugih hranjivih sastojaka iz hrane, te isporučuje vitaminske komponente ostatku tijela na uporabu.
- Pomaže u mršavljenju. Studije povezuju tjelesnu masnoću i gubitak kilograma s vodom, jer puno vode tijekom dijete i fizičke aktivnosti pomaže izgubiti višak kilograma zbog prividnog stvaranja osjećaja sitosti.
- Poboljšava cirkulaciju kisika u krvi. Voda prenosi korisne hranjive sastojke i kisik kroz cijelo tijelo. Dnevni unos vode poboljšat će cirkulaciju i pozitivno utjecati na cjelokupno zdravlje organizma.
- Pomaže u jačanju energije. Voda može aktivirati metabolizam, a jačanje metabolizma povezano je s pozitivnim utjecajem na razinu energije.
- Sprječava ukupnu dehidraciju, odnosno manjak vode u tijelu. Do dehidracije dolazi kada je
gubljenje vode iz tijela veće od njenog primitka. - Pomaže u kognitivnim funkcijama, što uključuje sposobnost logičkog razmišljanja, učenje i pamćenje, jezik, egzekutivne funkcije, pažnju, perceptivno-motornu i socijalnu kogniciju.
Pravilna hidracija ključna je za odvijanje kako tjelesnih tako i kognitivnih funkcija i nedovoljno vode u organizmu može negativno utjecati na usredotočenost, budnost i pamćenje. - Pomaže u poboljšanju raspoloženja. Osim što djeluje na naše fizičko zdravlje, voda utječe na psihu i raspoloženje. Naš mozak sastoji se od 75% vode te osjeti već i najmanje znakove dehidracije. Kada ne uzimamo dovoljno tekućine postajemo razdražljivi, osjećamo zamor, tjeskobu i gubimo koncentraciju.
- Pomaže u održavanju lijepe kože. Dovoljan unos vode može pomoći održavati kožu hidriranom i može pospješiti proizvodnju kolagena.
Pokrivenost zemlje vodom i njeno zagađivanje – sadržaj teških metala
Onečišćenje, prekomjerno iskorištavanje, fizičke promjene vodnih staništa i klimatske promjene sve više umanjuju kvalitetu i dostupnost vode, te tako utjecaj na naše zdravlje. Voda na Zemlji zauzima čak 71% njene površine. Međutim, intenzivan razvoj industrije, poljoprivrede i urbanizacije dovodi do pretjerane emisije teških metala u okoliš koji zbog svojih svojstava bioakumulacije mogu imati negativan utjecaj na sve sastavnice okoliša.
Pa tako ta ista, prijeko potrebna tekućina uz sve svoje blagotvorne učinke u sebi krije i brojne opasnosti ako sadrži neželjene tvari štetne po naše zdravlje, budući da u vodotocima i u podzemnoj vodi završava velika količina otpadnih voda iz industrije i poljoprivrede kojima se u okoliš unose metali, ostatci pesticida, lijekovi, kozmetički proizvodi, boje, deterdženti, ulja itd., od kojih većinu čine biološki nerazgradive onečišćujuće tvari. Gotovo da nema područja, pa tako niti voda, koje ne sadrže teške metale poput olova, žive i kadmija, koji se najčešće akumuliraju i vrlo toksično djeluju na organizam.
ZAKLJUČAK
Voda je baza života na našoj planeti. Sama izlazi na izvoru i u sebi sadrži minerale i energiju, nosi hranjive tvari iz dubina i predaje ih organizmu.
Potrebe za vodom rastu, a raste i broj onečišćivača i zbog toga je nužna dobra ekološka osviještenost ljudi, trajno preventivno djelovanje te strogi nadzor nad pitkom vodom i vodovodnim objektima.
Budući da voda ima ključnu ulogu u svim aspektima naših života, individualan pristup omogućit će da zaštitimo i očuvamo ono što naš planet. A za očuvanje vlastitog zdravlja, najbolje je da krenemo od sebe kao pojedinca koristeći samo najpročišćeniji vodu.